reklama

Fekálna transplantácia. Bizarnosť, ale zároveň fenomén medicíny.

Ak Vás trápi celiakia alebo iné ochorenie spojené s tráviacimi problémami je práve transplantácia stolice (fekálna mikrobiálna transplantácia) jedným z riešení ako im zabrániť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Znie to síce bizarne a odpudivo no transplantácia stolice sa ukázala ako objav medicíny, ktorý dokáže vyliečiť a zabrániť Vaším zažívacím ochoreniam alebo iným zápalovým ochoreniam čriev. Tento medicínsky objav dokáže napríklad vyliečiť zápaly čreva spôsobené baktériou Clostridium difficile až u 93% pacientov. Fekálna transplantácia môže napomôcť pri zápale v črevách a nepriamo tak pomôcť pri potravinových intoleranciách.

V našom organizme žije niekoľko miliárd baktérií, ktoré rozlišujeme na dobré baktérie a zlé baktérie. Práve nedostatok dobrých baktérií napomáhajúcich k správnemu fungovaniu tráviaceho systému môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Podľa Centra pre ochorenia tráviacej sústavy z austrálskeho Sydney je pre pochopenie prínosu fekálnej transplantácie nutné uvedomiť si zložitosť našej črevnej mikroflóry a rozpoznať súvisiace dôsledky a funkčné problémy. V našom tele žije viac ako 10 miliárd bakteriálnych buniek, to je 10x viac ako je množstvo ľudských buniek. A väčšina z týchto buniek žije v tráviacom trakte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zámerom transplantácie stolice je zabezpečiť, aby tráviaci systém príjemcu bol znovu osídlený normálnou, zdravou črevnou mikrobiálnou flórou zo stolice darcu. Dobré baktérie – mikrobióm môžete do tráviaceho systému dostať aj s pomocou potravy bohatej na probiotiká alebo užívaním kvalitných probiotických doplnkov, avšak tento spôsob je zdĺhavý a nie úplne efektívny. Kým priemerná dávka probiotík obsahuje 1 – 30 dobrých mikrobiálnych kmeňov v celkovom počte niekoľko miliárd kusov, zdravá stolica obsahuje viac ako 1000 mikrobiálnych kmeňov (baktérie, kvasinky, bakteriofágy, a pod.) v počte stoviek biliónov kusov. Črevná mikroflóra každého z nás je jedinečná a premietajú sa do nej všetky negatívne vplyvy, ktorým sme počas nášho života tráviacu sústavu vystavili, ako sú napríklad antibiotiká, lieky, potraviny obsahujúce chemické stabilizátory, parazity a ďalšie negatívne vplyvy, s ktorými sme počas života prišli do styku. Fekálnou transplantáciou môžeme získať dobré baktérie a mikroorganizmy - mikrobiómi, ktoré by dokázali všetky tie škody a opotrebenia vo vašich črevách opraviť a vytvoriť v nich úplne nové, lepšie prostredie pre spracovanie živín a rast buniek. A presne to je podstatou transplantácie stolice - oprava a reštart celého systému. Bolo preukázané, že črevný mikrobióm dokáže ovplyvniť nie len naše trávenie, ale aj našu náladu, chuť k jedlu, obezitu alebo vznik alergií, či intolerancií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samotný zákrok je bezbolestný a trvá iba niekoľko minút. Podľa IPPM (Inštitút prediktívnej a personalizovanej medicíny) sa proces začína dôkladným výberom zdravého darcu. Následne darcovia podliehajú komplexnému a dôkladnému zdravotnému testovaniu, pred ktorým dodržiavajú riadený životný štýl tak, aby sa zabezpečilo, že ich črevný systém obsahuje optimálnu kvantitu a kvalitu črevného mikrobiómu. Mnohé mikrobiálne kmene majú obmedzenú životnosť pri prítomnosti kyslíka, preto sa darcovský materiál spracováva za špeciálnych podmienok. Ďalším krokom je zmrazenie implantátov na neskoršie použitie, ktoré prebieha v laboratórnych podmienkach. Vzorky sa skladujú a kontrolujú tak, aby sa zaistila nepretržitá bezpečnosť a kvalita implantátov. Proces implantácie vzorky prebieha prostredníctvom malého rektálneho katétra. Pre správne rozloženie implantátu do celého črevného systému sa používa špeciálna masáž, polohovanie a krátky oddych na lôžku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na jednej strane sa môže zdať transplantácia stolice trocha bizarná ale na druhej strane je veľmi úspešným spôsobom liečby pre ľudí, ktorí neúspešne skúšajú iné možnosti a nič nezaberá. Posledné výskumy ukazujú, že účinnosť transplantácie stolice je pri niektorých ochoreniach až 98%. Navyše sa jedná o veľmi lacnú a v podstate prírodnú liečbu.

Na Slovensku sa transplantáciou stolice zaoberá iba zopár kliník. Jednou z nich je práve IPMM sídliaci v Bratislave. Fekálna mikrobiálna transplantácia sa úspechom začala nedávno používať na liečbu klostrídiovej kolitídy aj na Klinike infektológie LFUK , Univerzitnej nemocnie Bratislava, kde k jej priekopníčkam patrí pani Dr. Sarvašová. Pri liečbe ulceróznej kolitídy je táto metóda dostupná od novembra 2017 v IBD centre Ružinov na Gastroenterologickom oddelení Internej kliniky v Univerzitnej nemocnici Bratislava v Ružinove, kde ju poskytuje Doc. Hlavatý v spolupráci s Dr. Sarvašovou.

Marek Hríb

Marek Hríb

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný mladý chalan z Petržalky, ktorý rád píše a ktorý nenávidí nespravodlivosť, klamstvá a bezcharakterných ľudí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu